Hesaplama Aracı
*

Örnek: 900

*

Örnek: 130

*

Örnek: 16

Hesaplama Sonucu

Hesaplanıyor...

Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
Arsa Payı nasıl hesaplanır?

Arsa Payı Hesaplama

Bir arsanın üzerinde bulunan yapıda bir kişinin dışında diğer mal sahiplerinin bulunması durumunda pek çok kişinin aklına ilk olarak gelen şey arsa payı hesaplama işlemlerinin nasıl yapıldığıdır. Bu hesaplama türü altında dükkan arsa payı hesaplama, daire arsa payı hesaplama, daire metrekare hesabı ya da hisseli arsa payı hesaplama gibi pek çok farklı alt başlık bulunsa da genel olarak bu hesaplamaların tamamı arsa payı hesaplama içerisinde yer almaktadır.

Arsa Payı Nedir?

Arsa sahibi ile müteahhit arasında arsanın üzerinde bulunan iş yeri ya da evin kaç metrekare olduğunun bulunması işlemine arsa payı adı verilmektedir. Arsa payı hesaplama işlemleri esnasında önemli olan kriterler ise her bir bölümün metrekare olarak büyüklüğünün yanı sıra belediye tarafından belirlenecek olan rayiç değerdir. Özellikle de son dönemlerde kötü niyetli kişilerin arsa sahiplerini kandırmaya çalışması sonrasında pek çok kişi arsa payı hesaplama işlemlerini kendi kendilerine yapmak istemektedir. Ancak bu konuda çok fazla bilgi sahibi olmamaları sonrasında ne kadar istemeseler de hesaplama işlemini bu kişilere yaptırmak zorunda kalıyorlardı. Şimdilerde ise isteyen herkes arsa payı hesaplama işlemini dilediği gibi yapabilirler.

Arsa Payı Nasıl Hesaplanır?

Arsa payı hesaplama: (Tapuda geçen alanın metrekare cinsinden değeri / kişiye düşen pay) x bölüm değeri

Örnek:

Tapuda geçmekte olan alan 1000 metrekare ve 24 bağımsız bölümden oluşmakta; tapuda ise 26/338 şeklinde bölünmüşse yapılacak olan hesaplama;

(1000 m2/338) x 26 = 76,923 şeklinde yapılacaktır.