Hesaplama Aracı
*
*
Hesaplama Sonucu

Hesaplanıyor...

Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
Askerlik Borçlanması nasıl hesaplanır?

Askerlik Borçlanması Hesaplama

Fiziki ya da ruhsal anlamda herhangi bir sorunu bulunmayan her Türk genci 20 yaşında geldiği zaman zorunlu olan askerlik için ilgili adımları takip ederek gerekli olan işlemlerini yapmaktadır. Askerliğe elverişli olmadığını düşünen kişiler askeri hastanelerden bu konuda alacakları rapor ile muaf olabilmekte, eğitimini sürdüren kişiler ise gerekli belgeleri ilgili yerlere belirtmek sureti ile askerliğini tecil edebilmektedir. Bunların dışındaki her Türk erkeğinin onlara belirtilen zaman dilimi içerisinde askerlik hayatına başlaması gerekir. Askerlik borçlanması hesaplama ise muvazzaf askerliğin dışında geçmekte olan ve SGK primi ödenmeyen süreç için emeklilik döneminde geçerli olan ve yükümlü tarafından yapılacak sigorta primi ödemesinin hesaplanması işlemidir.

Askerlik Borçlanması ile Erken Emekli Olunabilir Mi?

Geçmiş dönemlerde pek çok kişi askerlik borçlanması hesaplama işlemlerini yapmaya dikkat etmiyordu. Böyle olunca da aslında toptan olarak ödenecek olan ve bu sayede belki de prim ödemesi tamamlanacağı için erken emekli olabilinecek durumlarda kişiler çok uzun süreler boyunca prim ödemek zorunda kalabiliyor. Bu tarz durumların önüne geçilmesi adına ise öncelikli olarak askerlik dönemi için ne kadar borçlanılabileceğinin belirlenmesi gerekmekte.

Askerlik Borçlanması Nereye Yapılır?

Yapılacak olan askerlik borçlanması hesaplamasının sonrasında ise artık sıra bu ödeme için gerekli olan bedelin ilgili yere ödenmesine gelmekte. Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlükleri ile yapılacak olan görüşmelerin ardından borçlanma adına verilecek olan dilekçe ardından ödeme işlemi burada belirtildiği şekilde yapılacaktır.

Askerlik Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Yapılacak olan hesaplama işlemi için ilk önce hangi tarih aralığında başvurunun yapılacağı, sonrasında da gün ay yıl olarak borçlanma süresi yazılmalıdır. Böylece hesaplama işlemi kolaylıkla yapılmış olacaktır.