Hesaplama Aracı
*
*
Hesaplama Sonucu

Hesaplanıyor...

Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
Yüzde nasıl hesaplanır?

Yüzde Hesaplama

Özellikle öğrencilerin en fazla zorlandığı konuların başında yüzde hesaplama geliyor. Aslında oldukça basit olan bu hesaplama işlemleri, formüllerin devreye girmesinden sonra içinden çıkılamayacak tarzda zor bir hale gelebiliyor.

Yüzde Nedir?

En basit tabir ile yüzde hesaplama çalışmalarının yapılabilmesi adına öncelikli olarak yüzdenin ne olduğunun bilinmesi gerekmekte. Bir sayı ile beraber kullanılması sonrasında bütünün yüz eşit parçaya bölünmesi sonrasında elde edilecek olan birimlerden istenilen sayı kadar birimin toplam değerinin ifade edilmesine yüzde adı verilmektedir. Yani herhangi bir sayının yüzde X’i aslında o sayının yüz tane birime bölünerek bu birimlerden X tanesinin toplam değerinin bulunması ile hesaplanmaktadır.

Yüzde Hesaplama Nerelerde Kullanılır?

Birçok kişi yüzde hesaplama işlemlerinin yalnızca derslerde kullanılabileceğini düşünmekte. Ancak fiyat hesaplama başta olmak üzere indirim, faiz ya da borsa gelirleri gibi birçok farklı insanlar onlar için en uygun yüzde hesaplama işlemleri arasından en uygun olanları seçerek diledikleri gibi kullanabilirler.

Yüzde Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Herkesin bildiği yüzde hesaplama formüllerinden bir tanesi için A sayısının yüzde B’si bulunmak isteniyorsa;

A sayısının yüzde B’si= (A/100) x B formülü uygulanmalıdır.

Bununla birlikte farklı yüzde hesaplama çalışmaları da yine uygulama üzerinden rahatlıkla yapılabilecektir. Bu uygulamaların formülleri ise aşağıda belirtilmiştir;

A sayısının B sayısının yüzde kaçıdır= (A/B) x 100

A sayısını yüzde B arttırırsak kaç buluruz= ((100 + B) / 100) x A

A sayısını yüzde B azaltırsak kaç buluruz= ((100 – B) / 100) x A