Hesaplama Aracı
*

Örnek: 170

*

Örnek: 60

Hesaplama Sonucu

Hesaplanıyor...

Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
Vücut Kitle İndeksi nasıl hesaplanır?

VKİ: Vücut Kitle İndeksi

Vücut Kitle İndeksi Değerleri; Zayıf, Normal Kilolu, Fazla Kilolu, I. Derece Obez, II. Derece Obez, III. Derece Morbid Obez

Boy ve Kilonuzu girerek kolayca vücut kitle indeksinizi hesaplayabilir ve hangi vücut kitle indeksi aralığına girdiğinizi görebilirsiniz. 

Vücut Kitle Endeksi Hesaplama

Günümüzde insanlar artık kendi sağlıklarına hiç olmadığı kadar fazla özen gösteriyorlar. Böyle olunca da sağlıkları ile alakalı her türlü detaya dikkat etmeye başladılar. Vücut kitle endeksi hesaplama çalışmaları ise son dönemlerde hakkında en fazla inceleme yapılan konulardan bir tanesi olarak ön plana çıkmakta.

Vücut Kitle Endeksi Nedir?

En basit tabiri ile vücut kitle endeksi hesaplama işlemi sonrasında elde edilen değer; kişinin vücudundaki tahmini yağ miktarıdır. Bu miktarın olması gerekenden fazla olduğunun görülmesi sonrasında sağlık adına çok büyük riskler kendini gösterecektir. Bu hesaplama işleminde boy kilo oranı kullanılmaktadır. Böylece kişiler boylarına göre ideal olan kilolarının kaç olması gerektiğini de görmüş olacaklardır.

Vücut Kitle Endeksi Oranı Nedir?

Yetişkin bireyler için vücut kitle endeksi hesaplaması sonrasında elde edilecek olan değerin 18.5 – 24.9 aralığında olması gerekmektedir. Değerin 25’ten yüksek olması halinde kişide fazla kilo, 30’dan yüksek olması halinde ise obezite meydana gelmiş olacaktır. Bilindiği üzere obezite ve fazla kilo, kişilerin sağlık kalitesini ve yaşam süresini düşürecek, sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebebiyet verecektir. Değerin 18,5’ten az olması ise kilo azlığı anlamına gelmektedir. Ancak bu değer ortalama bir değerdir. Kimi durumlarda yapılacak olan hesaplama vücuttaki yağ miktarının tam olarak ortaya çıkmasını yansıtmayacaktır. Örneğin kimi sporcularda kas kütlesi fazladır ve kilo fazlası olmamasına rağmen vücut kitle endekslerinde yüksek değerler kendini gösterebilir.