Hesaplama Aracı
*
Hesaplama Sonucu

Hesaplanıyor...

Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
Doğum Tarihi nasıl hesaplanır?

Son adet tarihinizi girerek gebeliğinizin kaçınca gününde, kaçıncı haftasında olduğunuzu, tahmini doğum yapacağınız tarihi ve doğum yapmanıza kalan gün sayısını hesaplayabilirsiniz.

Doğum Tarihi Hesaplama

Bebek sahibi olmak pek çok kişi için en fazla istenilen şeylerden bir tanesi. Öyle ki pek çok çift bebek sahibi olmaları için gerekli olan her türlü tedaviyi olurlar. Sonrasında ise artık bekleme sürecine geçerler. Hamileliğin en önemli özelliklerinden bir tanesi olan regl olmamak, doğum tarihi hesaplama konusunda da anne adayları tarafından en fazla kullanılan şeylerden bir tanesidir. Ancak bu hesaplama işleminin yanıltıcı olabileceği, anne adayları tarafından her zaman bilinmelidir.

Doğum Tarihini Hesaplamak Mümkün Müdür?

Genel olarak doğum tarihi hesaplama işlemlerinde gebeliğin bebek 40 haftalık olduğu zaman gerçekleşeceği düşünülmektedir. Fakat bilindiği üzere erken ya da geç doğum ihtimalleri de her zaman anne adaylarının karşı karşıya kalabileceği durumlar arasında yer almaktadır. Yapılmakta olan araştırmalarda da görülebileceği üzere genel olarak doğumlar gebeliğin 37 ila 40 haftalık olduğu dönemlerde oluşmaktadır. Dolayısıyla anne adayının öncelikli olarak yapması gereken şey gebelik dönemini dikkatli bir şekilde incelemesidir. Gebelik döneminde herhangi bir sorunun oluşması durumunda ise mutlaka zaman geçirilmeden doktora gidilmelidir. Eğer ki son adet tarihi ile alakalı yapılan hesaplama işlemi yanlışsa o zaman ultrason kağıtlarından yararlanılabilecektir. Çünkü ölçüm kağıtları içerisinde bebeğin gelişimi ve anne karnında ne zamandan beri var olduğu yazacaktır. Daha sonrasında burada yazılan bilgiler ışığında tekrardan hesaplama işlemi yapılabilecektir.

Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır?

Yapılacak olan doğum tarihi hesaplama işlemi için son adet tarihinin gün ay yıl olarak ilgili yere yazılması yeterli olacaktır. Böylece normal doğum için tarih belirlenmiş olur.